UL 94 Standartı Nedir?

0
7611

Yangından korunma ve yangının yayılmasını engellemede elektrik ürünleri oldukça önemlidir. Özelikle ticari binalarda veya konutlarda malzemelerin tutuşabilirliği yangının yayılma hızını etkileyen ciddi etmenlerden biridir. Bu nedenle özellikle hastane,AVM, eğitim kurumları, otel gibi toplu yaşamların olduğu yapılarda ürünlerin yangın performansı bir hayli önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Doğru Klemens Seçimi

Elektrik malzemelerinde sıklıkla kullanılan plastiklerin alev altındaki performansı bir elektrik tesisatının yangın anındaki güvenilirliğini gösterir. Plastikler, aleve dirençli, alev geciktirici, yanmaz plastik ve kendi kendini söndürebilen plastik olarak kategorize edilebilir. UL 94 standardı, plastiklerin bir kaynak tarafından tutuşturulduklarında kaynağın uzaklaşmasının ardından üzerlerinde bulunan alevi ne kadar hızlı söndürdüklerini test eder.

Plastiklerin yanmazlık testleri UL 94 standardınagöre Underwriters Laboratories tarafından gerçekleştirilir.Bu, tüm uygulama alanlarını, özellikle elektrik mühendisliğini kapsar. Plastik malzemenin yanmazlık sınıfı test laboratuvarındagerçek alevile yatay ve dikey olarak test edilir. Yanma direncini arttırmak için değerlendirme sınıfları HB (yatay yanma), V1, V2, V0′ gibi dikey yanma sınıflarıdır. Bununla birlikte elektrik elektronik sektöründe tercih edilen sınıflar dikey yanma sınıflarıdır.

UL94- Dikey Yanma Sınıfları

UL 94 standardına göre dikey yanma sınıflarının özellikleri için Tablo 1 kılavuz olarak kullanılabilir.

Önceki İçerikOPC-UA’nın Endüstri 4.0 İçin Önemi
Sonraki İçerikElektrik ve Bakım Uzmanları İçin En İyi 5 Mobil Uygulama
1974 yılında kurulan KLEMSAN gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türkiye'de 7 dünyada 12 ofis ve geniş bayi ağı ile global bir marka haline gelmiştir. Gerçekleştirdiği AR-GE ve üretim yatırımları ile ürün portföyünü ve üretim kapasitesini her geçen gün arttırmaktadır. Elektroteknik, Elektronik, Kablo Yönetimi ve Markalama ürünleri tasarım ve üretimini; Elektronik ürünler için yazılım, donanım, test aparat-makine özel yazılım tasarım ve üretimini; Proseslere özel, standart dışı makine tasarım ve üretimini kendi bünyesinde gerçekleştirerek uluslararası standart ve uygunluklar çerçevesinde üreten KLEMSAN; Ürünlerinin her koşulda ve her yerde müşterilerine aynı kalite de ulaşmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here